5 sposobów na pozbycie się wilgoci w pomieszczeniach

Wilgoć w pomieszczeniach pojawia się najczęściej w okresie grzewczym. Kłopot z wilgotnością powietrza w pomieszczeniach polega na tym, że trudno jest utrzymać jej optymalny poziom. Problem pojawia się bowiem zarówno wtedy, gdy powietrze jest zbyt suche, jak i wtedy, gdy wilgotność jest zbyt wysoka. Warto zwrócić uwagę na pierwsze sygnały niepokojące sygnały, takie jak zaparowane okna, długi czas schnięcia dywanów i trudne do wyczyszczenia podłogi, zapach stęchlizny lub pleśń pojawiająca się na ścianach lub w meblach. Zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego rozpocznij walkę z wilgocią gdy tylko zauważysz jej pierwsze objawy.  Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby, dzięki którym będziesz w stanie zlikwidować wilgoć w swoim domu. Dzięki nim zadbasz również o zdrowie i lepsze samopoczucie. 

  1. Częste wietrzenie pomieszczeń – Najlepszym sposobem na dostarczenie świeżego powietrza do domu jest naturalna wentylacja. Zalecaną metodą jest otwieranie okna na kilka minut, dopóki nie okaże się, że przyniosło to pożądany efekt w postaci świeżego powietrza w pomieszczeniu. Jeśli nie możesz otworzyć okna w ogóle lub tylko od czasu do czasu, możesz użyć metody mikrowentylacji, aby utrzymać dobrą wentylację w pomieszczeniu. Ustaw balkon lub okna pod kątem 45 stopni, a będą one stale zasysać świeże powietrze, jednocześnie zapobiegając przedostawaniu się przez nie nadmiaru zimnego powietrza.
  2. Sól i kreda – Jeśli próbujesz rozwiązać problem wilgoci w domu, możesz użyć łatwo dostępnych materiałów i substancji, takich jak sól czy kreda. Postaw miskę z solą lub powieś tablicę z kredą w miejscach podatnych na wysoką wilgotność, takich jak kuchnia czy łazienka.
  3. Osuszacz powietrza – na rynku znajdziemy specjalne urządzenia, które zapobiegają tworzeniu się nadmiernej wilgotności powietrza, pochłaniając ją. Ceny tych niewielkich urządzeń zaczynają się od ponad 200 zł wzwyż. 
  4. Osuszacze przemysłowe – są to już zdecydowanie bardziej zaawansowane osuszacze. Wykorzystuje się je do pracy w trudnych warunkach. Ich ceny zaczynają się od kilku tysięcy, jednak zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie jego wynajem.
  5. Nagrzewnica – jest to sprzęt, który podnosząc temperaturę w pomieszczeniu wpływa na szybkie i intensywne odparowywanie wilgoci z warstw powierzchniowych muru.  Ceny nagrzewnic zaczynają się od nieco ponad 250 zł.

Wilgoć nie musi być problemem, jeśli zostanie w porę wykryta. Ale jeśli jest pozostawiona do rozwoju, może to prowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów. W takich sytuacjach wentylatory i środki osuszające już nie pomogą, co oznacza, że trzeba dodatkowo zainwestować w specjalne preparaty czy środki chemiczne.

______________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Golnar Sabzpoush Rashidi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.