Co zrobić by nie przekroczyć 2000 kWh? Skuteczne sposoby na oszczędzanie prądu

Rosnące ceny energii elektrycznej oraz ostatnie obietnice rządu dotyczące gwarancji stałej ceny prądu do 2000 kWh rocznie sprawiły, że Polacy zaczęli uważniej przyglądać się swoim rachunkom. Ile energii elektrycznej zużywa gospodarstwo domowe i jak skutecznie ją oszczędzać?

Ilość energii elektrycznej zużywanej przez gospodarstwo domowe zależy od jego wielkości, charakteru zamieszkiwania oraz nawyków konsumpcyjnych. W Polsce średnie zużycie na osobę wynosi 810 kWh rocznie (w Niemczech jest to 1200 kWh).

Pod względem nawyków konsumpcyjnych można wyróżnić dwa główne typy: aktywne i pasywne. Aktywni konsumenci korzystają z urządzeń elektrycznych w ciągu dnia, natomiast pasywni w nocy. W obu przypadkach oszczędzanie jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy wiesz, ile energii zużywa każde urządzenie i jak prawidłowo dostosować jego ustawienia lub zainstalować nową technologię, która pozwala na pracę bez marnowania energii (np. inteligentne wtyczki).

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunku za prąd jest wyłączenie urządzeń, z których nie korzystasz. Na przykład, jeśli masz klimatyzator w lecie, a grzejniki w zimie, wyłącz jedno i używaj drugiego w zależności od temperatury na zewnątrz (możesz zainstalować na nich timery, aby automatycznie wyłączały się po określonych godzinach).

Tarcza Solidarności – na czym polega projekt?

Rząd ogłosił tzw. Tarczę Solidarności, która ma pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Jednym z jej postanowień jest zamrożenie cen energii elektrycznej – w 2023 roku pozostaną one na takim samym poziomie jak w 2022 roku, pod warunkiem, że roczne zużycie na gospodarstwo domowe nie przekroczy 2000 kWh. Wywołało to sporą dyskusję – wiele osób zastanawia się, czy ten limit nie jest zbyt niski.

Aby całkowite roczne zużycie energii nie przekroczyło 2000 kWh, miesięczne rachunki muszą być mniejsze niż 167 kWh. Szczególny problem mogą mieć z tym osoby, które posiadają płytę indukcyjną (w zależności od modelu może ona zużywać ponad 130 kWh miesięcznie) oraz ogrzewanie elektryczne.

Jak oszczędzić prąd?

/Obraz Tom z Pixabay
  • Obniż temperaturę – to najcięższy do zaakceptowania punkt, jednak nie można go pomijać. To właśnie ta zmiana może i prawdopodobnie przyniesie największe korzyści finansowe. Optymalna temperatura panująca w pomieszczeniach to 20-21 stopni. Nie tyczy się to sypialni – gdzie powinno być chłodniej, nawet poniżej 20 stopni, czy też łazienki – gdzie natomiast powinna panować temperatura powyżej 22-23 stopni.
  • Termostaty – które służą do zarządzania temperaturą w naszym domu. W przeważającej większości przypadków każdy grzejnik posiada pokrętło, na którym znajdują się cyfry. Każdemu z nich przypisana jest konkretna wartość temperatury. Kiedy już ustalimy, że akceptowalny dla nas poziom temperatury odpowiada na przykład cyfrze 3, czas zastanowić się, kiedy poniżej tej trójki możemy zejść. Z pewnością warto to zrobić na czas naszej nieobecności. Nie tylko wtedy, gdy wyjeżdżamy na wakacje, ale także wtedy, gdy pracujemy z biurze i jesteśmy cały dzień poza domem. Trzeba to jednak zrobić w sposób przemyślany, bo całkowite schłodzenie mieszkania nie jest najlepszym pomysłem.
  • Wentylacja – polega na zrobieniu w domu przeciągu. Tylko dobry przeciąg sprawi, że nastąpi wymiana powietrza na świeże. Dlatego najpierw zakręcamy wszystkie kaloryfery, a następnie otwieramy szeroko okna. Po kilkunastu minutach zamykamy okna, a po chwili odkręcamy kaloryfery. Nie należy ich zakręcać jednak na bardzo długo, ponieważ jeśli będziemy zbyt długo tak je trzymać, to na ścianach pojawi się kondensacja – inaczej skraplanie się wody z powietrza.
  • Uszczelnianie okien – możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale nieszczelne okna mogą być głównym źródłem strat ciepła w Twoim mieszkaniu. Nie tylko wpuszczają one zimne powietrze, ale również wypuszczają ciepłe powietrze, za które płacisz, aby ogrzać swoje miejsce! Na szczęście jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby upewnić się, że nie tracisz więcej pieniędzy niż to konieczne na rachunkach za energię – i że twoje mieszkanie jest wystarczająco wygodne, aby utrzymać cię w przytulności podczas tych długich zimowych miesięcy. Po pierwsze, podejdź do każdego okna w swoim mieszkaniu i stań przy nim na chwilę. Jeśli poczujesz przeciąg przechodzący przez okno, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jest ono szczelne.
  • Dostosuj się do pogody. Zasłony okienne blokują przepływ ciepła, gdy zasłaniają pracujący grzejnik, ale mogą też być pożyteczne. W zimne wietrzne dni staraj się zakrywać okna, wtedy zasłony stworzą dodatkową warstwę ochronną między zimnym oknem, a pokojem. Z kolei w słoneczne dni odsłaniaj całkowicie zasłony, tak żeby nagrzane szyby oddawały ciepło do pomieszczenia.
  • Zainwestuj w dodatkowe elementy wyposażenia. Jeśli jesteś przekonany, ze twój grzejnik jest w pełni wydajny, to możesz jeszcze podkręcić jego możliwości dzięki specjalnej folii. Ekran zagrzejnikowy to produkt, który odbija to ciepło emitowane przez grzejnik, które skierowane jest na ścianę. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania więcej ciepła będzie wędrowało w kierunku pomieszczenia.

_______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Gerd Altmann, Pixabay

Materiał źródłowy: deccoria.pl, czasnawnetrze.pl, subiektywnieofinansach.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.