Cyfrowi liderzy w Polsce! Poznaj ranking Digital Chempions CEE

Polska nadal jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, pod względem wartości firm. Ranking Digital Champions CEE pokazuje, że choć globalna gospodarka przeżywa ciężkie chwile, udało nam się zbudować region odporny na turbulencje.

Pomimo trwających w regionie kryzysów politycznych, Europa Środkowo-Wschodnia (CEE) pozostaje jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie. Wojna na Ukrainie, szalejąca inflacja i gwałtownie rosnące ceny energii odcisnęły swoje piętno na tegorocznych wynikach rankingu Digital Champions CEE. Łączna wycena 100 liderów cyfrowych w Europie Środkowo-Wschodniej spadła w ciągu roku ze 130 mld dolarów do 75 mld dolarów.

Generalnie wyniki rankingu wyraźnie pokazują, że firmy technologiczne z naszego regionu potrafią budować przewagi konkurencyjne i rozwijać się nawet w czasach kryzysu. Region CEE stał się atrakcyjną destynacją dla firm technologicznych. Na rynku zadebiutowało aż 37 firm. Największy wzrost liczby czempionów – o 60 procent – odnotowano w Estonii i Czechach.

Polska pozostaje liderem regionu CEE

Polskie firmy są znaczącym cyfrowym gigantem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Łączna wartość ich działalności to prawie 23 mld dolarów. Takie firmy jak Allegro, InPost, CD Projekt, Techland czy eobuwie zdominowały polski rynek IT i udało im się osiągnąć fenomenalne wyniki.

Ranking Digital Champions CEE 2022 / Źródło: Fundacja Digital Poland

„Polscy przedstawiciele w rankingu CEE Digital Champions 2022 odzwierciedlają całe spektrum polskiego ekosystemu venture capital. Na czołowych pozycjach nie brakuje firm, które umożliwiają rozwój lokalnego rynku. Ich kadra zarządzająca inwestuje samodzielnie jako aniołowie biznesu lub LP zaangażowani w polskie fundusze. Tymczasem pracownicy, którzy zdobywają w tych firmach doświadczenie, często wykorzystują je do tworzenia własnych przedsięwzięć” – tłumaczy Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Cyfrowe feniksy dominują rynek CEE

Cyfrowe Feniksy, czyli spółki, których wyceny przekraczają 1 mld USD, wciąż stanowią główną wartość rankingu, to ponad 51 mld USD. Ranking Cyfrowych Feniksów to nie tylko znak siły cyfrowej rewolucji, ale także odzwierciedlenie jednego z najważniejszych trendów ostatnich lat – rozwoju technologicznego i globalizacji.

Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem posiadania najbardziej wartościowych firm. Ma ich aż 5! Za nią jest Estonia z czterema czempionami i kilka krajów z taką samą liczbą dwóch Feniksów – Chorwacja, Czechy, Litwa i Rumunia.

_____________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: rawpixel.com, Freepik

Materiał źródłowy: businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.