Czad co roku zabija około 100 osób. Jak się przed nim chronić?

Tlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym i śmiertelnie niebezpiecznym gazem, który może wydostać się, gdy urządzenia grzewcze są niesprawne lub niewłaściwie używane. Czad to cichy zabójca, trudno go wykryć, niestety może być śmiertelny. Dowiedz się, jak się przed nim chronić.

Czym jest czad?

Czad, czyli tlenek węgla (II) [(wzór – CO)], to bezwonny i bezbarwny gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw. Ma silne właściwości toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, blokując dostęp tlenu do organizmu. Czad jest gazem trującym, który ogranicza zdolność krwi do przenoszenia tlenu. Może być szkodliwy w przypadku wdychania i doprowadzić nawet do śmierci przez uduszenie. Jeśli osoba połknęła czad, powinna natychmiast skorzystać z pomocy medycznej.

Zatrucie czadem – objawy

Tlenek węgla może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu, nawet przy niskim poziomie narażenia. Zakłóca również dostarczanie tlenu do organów ciała, w tym serca. Niebezpieczeństwo wzrasta wraz ze wzrostem czasu ekspozycji i poziomu stężenia tlenku węgla.

Do podstawowych objawów zalicza się:

– ból głowy,

– zawroty głowy,

– ogólne zmęczenie,

– duszność,

– senność,

– nudności,

– zaburzenia orientacji,

– trudności z oddychaniem, przyspieszony i nieregularny oddech,

– utrata przytomności.

Zatrucie tlenkiem węgla może być spowodowane pożarem lub inną katastrofą. Ratownicy muszą używać odpowiedniej ochrony dróg oddechowych, gdy wchodzą do płonącego budynku. Objawy zatrucia tlenkiem węgla mogą być trudne do zdiagnozowania i mogą przypominać objawy grypy, zatrucia pokarmowego lub innych chorób.

Czynności, które powinniśmy wykonać zaraz po zatruciu

Pierwsze co należy zrobić to otworzyć okna, aby wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze. Następnie należy jak najszybciej wynieść osobę, która zatruła się czadem na świeże powietrze, w miejsce, gdzie będzie to bezpieczne. Dobrym pomysłem jest również poluzowanie ubrania takiej osoby, ale nie zdejmowanie go, aby nie zamarzła.

Jeśli jesteś bezpieczny, zadzwoń na pogotowie (112) i poinformuj, czy jest więcej rannych i ilu ich jest. Poinformuj ich również, czy potrzebna jest pilna pomoc medyczna. W razie wypadku lub wycieku gazu skontaktuj się ze służbami gazowniczymi (992) i 911 w celu ewakuacji.

Aby pozbyć się czadu z domu, należy dokładnie i długo wietrzyć pomieszczenie.

Jak uniknąć zaczadzenia?

Aby zapobiec zatruciu tlenkiem węgla, bardzo ważne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów technicznych i sprawdzanie szczelności przewodów kominowych. Nie należy używać niesprawnych urządzeń w miejscach, gdzie występuje spalanie. Nie należy również zaklejać lub zasłaniać kratek wentylacyjnych w pomieszczeniu. Ważne jest, aby systematycznie sprawdzać poprawność działania wentylacji.

Aby uniknąć zaczadzenia warto również zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla. Czujnik czadu włącza się, kiedy w pomieszczeniu pojawi się czad.

Czujnik tlenku węgla – jaki kupić? Gdzie go zamontować?

Czujka dymu posiada dwa typy czujników: Typ A emituje alarm wizualny i dźwiękowy oraz może uruchomić wentylację. Typ B emituje tylko alarm wizualny i dźwiękowy.

Możesz wybrać między domowymi detektorami tlenku węgla zasilanymi z sieci elektrycznej lub zasilanymi bateriami. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie często zdarzają się awarie prądu, zdecyduj się na detektor zasilany bateriami. Pamiętaj jednak o ich wymianie, gdy się rozładują.

Koniecznie sprawdź, czy czujnik posiada certyfikat zgodny z normą PN-EN 50291-1:2010/A1:2013 -05. Jest to specjalne zaświadczenie, że zostały przeprowadzone badania pod kątem wymagań bezpieczeństwa. Ponadto upewnij się, że instrukcja obsługi jest w języku polskim i zawiera jasne wskazówki z kompletem informacji.

Gdzie zainstalować czujnik czadu? Jak w przypadku każdego urządzenia domowego, najlepszym pomieszczeniem będzie to, w którym znajdują się urządzenia grzewcze. Powinien on wisieć na wysokości głowy, czyli około 150 centymetrów (niżej powinien wisieć w sypialni) i nie powinien być zasłonięty.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Freepik

Materiał źródłowy: tvn24.pl, nn.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.