Czym są inteligentne domy?

Wraz z rozwojem technologii coraz większą popularnością cieszą się inteligentne domy.  Stają się one coraz bardziej powszechne i mają znaczący wpływ na nasze życie. Domowe wnętrza ewoluują. Są inteligentniejsze dzięki wprowadzeniu nowych technologii, które ułatwiają nam życie i czynią je bardziej komfortowym. Najważniejsze obszary, w których zachodzi ta transformacja to: oświetlenie, ogrzewanie, bezpieczeństwo i rozrywka.

Inteligentne domy – co to takiego?

Smart home to termin, który odnosi się do technologii, która integruje się z domem. Inteligentne domy są zazwyczaj zsynchronizowane w jeden system, dzięki czemu klienci mogą kontrolować wszystkie urządzenia jednocześnie. Na przykład, jeśli ktoś chce obniżyć temperaturę w swoim domu w zimie, może po prostu dostosować ją na swoim smartfonie, gdy jest w pracy lub na wakacjach.

Inteligentny dom wykorzystuje czujniki do monitorowania zużycia energii i sterowania poszczególnymi elementami w domu. Osoba zarządzająca inteligentnym domem ma pełny wgląd w aktualne zużycie energii elektrycznej i wody. Administrator może sterować poszczególnymi elementami na własnym smartfonie lub tablecie, zdalnie sterując np. alarmem, oświetleniem czy nagłośnieniem. Otrzymuje również różne alerty, np. o otwartych drzwiach lub oknach czy zalaniu mieszkania.

Jak działa inteligentny dom?

System automatyki domowej dba o wszystkie potrzeby Twojego domu. Sercem takiego systemu, jest komputer, który podłączony do różnych odbiorników i czujników w domu i ogrodzie, przetwarza postawione przez nas zadania i kontroluje, analizuje, włącza lub wyłącza dane odbiorniki. Przesyłanie sygnałów może odbywać się za pomocą fal radiowych, lub za pomocą przewodów elektrycznych.

/Obraz autorstwa Freepik

Wszystkie czujniki systemu inteligentnego domu stale odbierają od siebie dane i tworzą jednolity obraz. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek zmiany, informacja ta może zostać wysłana do innych komponentów i wpłynąć na ich działanie. Na przykład, jeśli w pomieszczeniu zostanie wykryty dym, zostanie wykonany automatyczny telefon do odpowiednich służb lub włączony system przeciwpożarowy. Kolejną zaletą jest rozpoznawanie mieszkańca przez system inteligentnego domu. W teorii otwierasz drzwi zwykłym kluczem, a system już wie, kto wszedł, jaką muzykę czy światła należy włączyć. Przygotowuje też wcześniej określoną temperaturę i zaczyna parzyć kawę. To nie jest sains fiction – to fakt; takich domów jest wiele w okolicy.

Co można kontrolować w ramach inteligentnego domu?

W inteligentnym domu można bezprzewodowo sterować takimi urządzeniami i systemami jak:

  • ogrzewanie,
  • klimatyzacja,
  • oświetlenie,
  • sprzęty AGD i RTV (np. inteligentny czajnik, kamera, telewizor),
  • nagłośnienie,
  • alarm,
  • brama (otwarcie i zamknięcie, z możliwością ustawienia godziny wejścia),
  • rolety zewnętrzne.

Oczywiście to tylko przykładowe rozwiązania. Tak naprawdę repertuar możliwości jest o wiele szerszy, ale wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Co zyskujemy korzystając z inteligentnego domu?

Oszczędność energii

Dobrze wykonany i skonfigurowany system inteligentnego domu dobiera za nas temperaturę w domu do tej z otoczenia, wyczuwa czy ktoś przypadkiem nie zostawił otwartego okna i tak zmienia działanie ogrzewania i wentylacji, aby rachunki były jak najniższe. Oczywiście natychmiast powiadomi Cię o takim fakcie. To samo stanie się, gdy przypadkowo zostawisz włączone światła. Urządzenie wyłączy je za Ciebie.

/Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Bezpieczeństwo

System inteligentnego domu jest podłączony do wszystkich niezbędnych czujników, takich jak detektor gazu, detektor czadu, detektor ruchu, a nawet detektor gazu usypiającego. Gdy wyczuje coś niebezpiecznego, włącza alarm, wysyła informacje do biura ochrony lub straży pożarnej, może włączyć światła i uruchomić inne systemy bezpieczeństwa. Z tak zaawansowanym systemem w domu można czuć się bezpiecznie.

Kontrola

System inteligentnego domu pozwala kontrolować rachunki i oszczędzać na usługach komunalnych. Mając dokładny wgląd w zużycie prądu, wody czy gazu, można szybko zauważyć anomalie i natychmiast zareagować.

Zdrowie i komfort życia

Inteligentny dom może pomóc uczynić codzienną rutynę bardziej komfortową i relaksującą. Pozwala kontrolować intensywność, kolor i temperaturę światła za pomocą jednego przycisku, dzięki czemu możesz stworzyć w swoim domu odpowiednią atmosferę. A wszystko to robi automatycznie, więc możesz zaoszczędzić energię i poświęcić czas na to, co naprawdę ważne.

Ile kosztuje system inteligentnego domu?

Koszt systemu inteligentnego domu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość budynku, ogrodu oraz jak bardzo rozbudowany chcemy mieć inteligentny dom. W tej chwili koszt inteligentnego domu w średniej wielkości domu to około 17000 – 20000 zł. Jednak, gdy mamy już bardzo zaawansowane rozwiązania z dużą ilością odbiorników i czujników, musimy liczyć się z kosztem inteligentnego domu w wysokości 30000-7000 zł. Górna granica jest znacznie wyższa; jeśli mamy bardzo duży dom i chcemy kontrolować każdy szczegół w nim to wykonanie inteligentnego domu będzie znacznie wyższe.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z czasem cena wykonania inteligentnego domu będzie spadać. Im więcej osób zdecyduje się na taki system tym więcej firm będzie się nim zajmować, a gdy już go ustandaryzują to wtedy będą mogli obniżyć koszty budując części zamiast zindywidualizowanych systemów jak to jest teraz.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Gerd Altmann, Pixabay

Materiał źródłowy: aranzacjawnetrz.com, budownictwo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.