Dlaczego warto rozważyć montaż pompy ciepła? Pompa ciepła jako efektywny sposób ogrzewania budynków

Pompy ciepła to świetny sposób na zmniejszenie śladu węglowego i efektywne ogrzewanie domu, a także sprawdzają się doskonale do podgrzewania wody użytkowej. Ponadto, pompy ciepła nie wytwarzają żadnych emisji gazów cieplarnianych, ale trzeba pamiętać, że zużywają energię elektryczną. Jednak są sposoby, aby obniżyć koszt pompy ciepła, zarówno jeśli chodzi o jej instalację, jak i użytkowanie.

Ile energii zużywa pompa ciepła? Jak wydajne są pompy ciepła?

Pompy ciepła zużywają od zwykle 1 do 2 kWh na godzinę pracy, w zależności od wielkości systemu i ilości potrzebnego ciepła. Oznacza to, że system o mocy 1 kW zużywa około 1 kWh energii elektrycznej na każdą godzinę pracy pompy ciepła.

Wydajność pompy ciepła zależy od jej wielkości (a zatem i ceny). Mniejsze systemy są bardziej wydajne, ponieważ do wytworzenia tej samej ilości ciepła potrzeba mniej energii. Według niektórych źródeł małe jednostki powietrzne mogą być tak wydajne jak 98%, podczas gdy jednostki gruntowe mogą osiągnąć około 95%.

Ogrzewanie pompą ciepła. Czym mogą się od siebie różnić pompy ciepła?

Każdy, kto interesował się kiedykolwiek tematem pomp ciepła, z pewnością zdaje sobie sprawę, że istnieje kilka typów tych urządzeń. Różnią się one kilkoma aspektami, takimi jak m.in.:

  • moc pompy ciepła,
  • efektywność pompy ciepła,
  • koszt pompy ciepła.

Warto dowiedzieć się więcej o każdym rodzaju pomp ciepła, żeby podjąć jak najbardziej świadomą decyzję, wybierając konkretny system.

Jakie są typy pomp ciepła? Co warto wiedzieć o poszczególnych pompach ciepła?

Pompy ciepła powietrze-powietrze to rodzaj pompy ciepła, która chłodzi i ogrzewa powietrze. Mogą być instalowane zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Systemy powietrze-powietrze są energooszczędne, ale nie są tak wydajne jak ich niżej wymienione odpowiedniki.

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują sieć rur zakopanych pod ziemią do pozyskiwania ciepła z ziemi, a następnie przekazywania go do domu. Systemy gruntowe są również znane jako systemy geotermalne lub systemy pętli gruntowej. Są one droższe (montaż pompy ciepła tego typu wymaga przeprowadzenia na posesji prac ziemnych takich jak wykopy oraz odwierty) od systemów powietrznych, ale są bardziej energooszczędne i mają niższe koszty eksploatacji.

Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują powietrze atmosferyczne – pobierają z niego ciepło i przekazują je do wnętrza domu za pomocą płynu chłodniczego w szczelnym systemie. Są one generalnie tańsze niż systemy gruntowe, ale mogą być nieco mniej wydajne, ponieważ nie przechwytują tak dużo ciepła odpadowego jak ich wyżej wymienione gruntowe pompy ciepła.

Jak działają pompy ciepła? Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda

Jak widać na powyższych przykładach, istnieją różne rodzaje pomp ciepła, które można wykorzystać do ogrzewania domu czy uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Jednak jednym z najbardziej popularnych typów jest pompa ciepła powietrze-woda. Na czym polega jej działanie?

Pompa ciepła powietrze-woda to ekologiczna opcja grzewcza. Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Robią to za pomocą czynnika chłodniczego, który został sprężony i schłodzony w sprężarce, aby wyciągnąć ciepło z pomieszczenia, które ma być schłodzone (źródło) i przenieść je do pomieszczenia, które ma być ogrzane (miejsce docelowe). Następnie, po odwróceniu procesu, czynnik chłodniczy oddaje zmagazynowane ciepło w pomieszczeniu docelowym i pobiera więcej ciepła z pomieszczenia źródłowego.

Z czego wynika wysoka wydajność pomp ciepła? Uniwersalne źródło ciepła

Pompy ciepła są wydajne, ponieważ nie tylko przenoszą ciepło z jednego miejsca do drugiego; faktycznie absorbują je z jednego miejsca i uwalniają w innym. To sprawia, że są bardziej wydajne niż inne systemy grzewcze, takie jak kotły na paliwo stałe czy kominki, które tylko przenoszą ciepło, ale same go nie pochłaniają.

Pompy ciepła mogą być również bardzo skuteczne w ogrzewaniu wody – są często stosowane w budynkach komercyjnych, gdzie duże ilości wody wymagają szybkiego ogrzania lub gdzie utrzymanie stałej temperatury jest ważne (np. w przypadku basenów).

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pompyciepladragon.pl/ oferującą sprzedaż i montaż pomp ciepła nowej generacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.