Jak znaleźć idealną kawę speciality? Kawa speciality i jej właściwości

Rynek kawy jest dość duży, ale często widać dużą różnicę między tym, co oferuje segment speciality, a tym, co można znaleźć na rynku masowym. Miłośnicy kawy od razu zauważą, że dzisiejszy artykuł dotyczy właśnie takiego produktu i pragnie podzielić się tajnikami jego spożywania i smaku. Dla osób nieobeznanych z kawą specialty różnice mogą nie być tak oczywiste, dlatego poniżej wskazaliśmy kilka z nich.

Dlaczego warto wybierać kawy speciality? Kawa najwyższej jakości dla każdego podniebienia

Kawa speciality to cały świat, w którym można podróżować po spokojnej porannej filiżance. Podróż rozpoczyna się w małych gospodarstwach na równiku, gdzie kawa rośnie z troską i uwagą. Następnie poddawana jest dalszej obróbce w delikatny sposób, który respektuje jej pełny smak – bez dodatków i chemikaliów (jak to się dzieje w przypadku kawy konwencjonalnej). Kiedy po tym wszystkim będziemy delektować się pierwszym łykiem kawy specialty, będziemy wiedzieć, dlaczego to robi różnicę!

O tym, czy dana kawa może być zaliczona do segmentu specialty decyduje punktacja SCA. SCA to Specialty Coffee Association, czyli Stowarzyszenie Kaw Specialty.

Z reguły kawa specialty jest droższa od innych rodzajów kawy, ponieważ została wyprodukowana w zupełnie inny sposób w porównaniu do zwykłej kawy „rozrywkowej”. Kawy speciality są produkowane wyłącznie ze świeżo zebranych i w pełni dojrzałych wiśni najlepszej jakości zielonych ziaren. Różnica między tymi dwoma rodzajami upraw leży nie tylko w samym surowcu. Leży ona raczej w skrupulatnej selekcji tych surowców, jak również w ich przetwarzaniu z troską i uwagą.

Jaka jest różnica między kawą specialty a kawą dostępną na rynku? 

Kawa speciality to produkt, który został wyhodowany, przetworzony, sprzedany i wypalony przez profesjonalistów. Rolnicy znają swoją ziemię i dokładają wszelkich starań, aby zapewnić zrównoważony rozwój. Palarnie są prawdziwymi koneserami: osobiście wybierają ziarna z regionów o jednym pochodzeniu, wypalają je według własnych receptur w małych partiach, rozróżniają jasność i body filiżanki kawy lub aromaty kwiatowe od gorzkich. Profesjonaliści mają dostęp do sprzętu klasy premium (tj. palarni umożliwiających pełną kontrolę nad profilami temperaturowymi podczas palenia). Uwzględnienie tych aspektów pozwala wydobyć z ziaren więcej wartościowych kwasów kawowych. Dlatego polecamy zakup kawy z segmentu SPECIALTY – jeśli chcesz doświadczyć jej piękna własnymi zmysłami!

Kawa z segmentu SPECIALTY jest przez wielu uważana za najlepszą. Głównym powodem jest to, że ma ona znacznie bogatszy smak. Kawa specialty oznacza czystość, delikatność i wykwintność. Nie są to tylko słowa, ale są one oparte na faktach. Kawa z tego segmentu jest tak delikatna i czysta, ponieważ roślina jest uprawiana w idealnych warunkach – w odpowiednim klimacie i przy użyciu najlepszej gleby i kompostu. Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Jednak tradycyjny sposób jej spożywania ulega szybkim zmianom i z roku na rok staje się bardziej wymagający. Jest kilka czynników, które doprowadziły do tej zmiany, a wśród nich wyjątkowość kawy specialty od innych rodzajów palonych ziaren dostępnych na rynku.

Jeśli dbamy o swoje zdrowie i chcemy cieszyć się prawdziwą filiżanką kawy, która jest naturalnie bogata w antyoksydanty i ma łagodny, ale pyszny smak, to kawa specialty jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Kawa specialty jest znacznie lepsza od zwykłej, masowo produkowanej kawy z supermarketu i może być traktowana jako inwestycja w nasze zdrowie.

W dobie masowej konsumpcji kawa specialty to coś więcej niż trend. Coraz więcej osób docenia szlachetne przysmaki, produkty wysokiej jakości i jakość premium. Dlatego nie powinno dziwić, że wiele osób zwróciło się w stronę delikatniejszych filiżanek kawy i w ciągu ostatnich kilku lat przerzuciło się na te odmiany.

Kawa specialty jest po prostu najlepszą kawą i smakuje niesamowicie. Jest inna niż powszechnie dostępna, ma słodki, delikatny i zróżnicowany smak, który wyróżnia ten rodzaj kawy spośród wszystkich innych. Jednocześnie można ją uznać za super booster energetyczny, idealny dla osób, które chcą mieć coś pysznego na początek dnia.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem internetowym https://coffeelove.pl oferującym kawy, herbaty, ekspresy do kawy i wiele więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.