Komody z szufladami – jak wybrać odpowiednią komodę?

Komody z szufladami to mebel, który od wielu wieków jest częścią naszego życia. Klasyczne komody wyróżniają się doskonałymi proporcjami, falistym wykończeniem dodającym optycznej lekkości, zdobionymi nóżkami czy intarsjami na frontach i korpusach. Bardzo często taki przedmiot był wykończony mosiężnymi lub nawet złotymi uchwytami i misternymi rzeźbieniami. Wiele takich modeli możemy do dziś oglądać w muzeach. Na szczęście nowoczesne modele są znacznie lżejsze, wygodniejsze i co najważniejsze tańsze. Trendy wnętrzarskie z czasem uległy zmianie, a komoda to wciąż prawdziwa ikona stylu. Komody z szufladami spotykamy w salonie, przedpokoju, sypialni, w wyposażeniu pokoju dziecięcego i praktycznym gabinecie. Komody pokojowe nowoczesne, komody tradycyjne lub te nawiązujące do stylu retro, vintage czy art deco – mnogość wyboru potrafi zawrócić w głowie!

Wybierz komodę – jakie mamy rodzaje szafek z szufladami?

Komoda pionowa – nawet w małym pomieszczeniu nie zajmuje dużo miejsca. Pomimo wyposażenia w dużą ilość szuflad pozostanie dalej funkcjonalna i pojemna. Komoda pionowa optycznie nie przytłacza. Może być przeznaczona do przechowywania bielizny, dokumentów czy akcesoriów.

Komoda pozioma – ma większą ilość szuflad i często szafek, co pozwala na zwiększenie powierzchni użytkowej. Można przechowywać w niej takie rzeczy jak: pościele, obrusy czy zastawę stołową. Komoda pozioma posiada większy blat, dlatego też można ustawić na niej więcej elementów dekoracyjnych, czy też nawet telewizor. Jej zazwyczaj duża pojemność sprawia, że doskonale sprawdzi się również jako komoda do sypialni lub pokoju dziecięcego.

/Obraz we-o_rd35qlqp7yqyp0thf

Komoda stojąca – nawet gdy będzie miała osiem szuflad, dzięki swojej wysokości i szerokości, nie będzie przytłaczać pomieszczenia. Dzięki stojącej komodzie jest większa możliwość aranżacji, można ją łatwo przesunąć w inne miejsce, jednak trzeba pamiętać, że jest wtedy mniejszy dostęp do powierzchni pod meblem.

Komoda wisząca nadaje lekkości pomieszczeniu, a brak nóżek i cokołu sprawia, że mamy łatwiejszy dostęp do podłogi pod meblem podczas sprzątania. Jednak podczas montażu musimy wziąć pod uwagę rodzaje ścian, które potrzebują różnych mocowań. Pamiętać o śrubach i wkrętach odpowiednich dla danej ścian. Nie warto również zapominać o znacznie mniejszym obciążeniu, które dana wisząca komoda będzie w stanie udźwignąć.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komody z szufladami?

Komody z szufladami są ważnym elementem we wnętrzu każdego domu. Służą jako dodatkowe miejsce do przechowywania ubrań, butów i innych akcesoriów.

Wydawać by się mogło, że komody z szufladami nie różnią się jednak zbytnio od siebie. Jednak wybierając model, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Materiał wykonania – powinien pasować do Twojego stylu i wnętrza. Płyta MDF pasuje do każdego wnętrza i dodaje nowoczesnego wyglądu aranżacji , surowe drewno – np. dąb sonoma – lepiej sprawdzi się w stylu skandynawskim, a przeszklone komody w mieszkaniach inspirowanych stylem industrialnym.
  • Ilość i pojemność szafek i szuflad – zawsze można wykorzystać dodatkową przestrzeń. Nawet jeśli teraz wszystko zmieścisz w komodzie, nie musi to oznaczać, że po zakupie nowej pościeli, ubrań czy zastawy stołowej nie będziesz miał gdzie ich umieścić. Warto pamiętać, że szuflady pojawiają się w różnych wymiarach. Przed zakupem dobrym pomysłem byłoby czy dana komoda pomieści nasze bibeloty. Wąskie komody z szufladami, ich problemem może być nawet przechowywanie ubrań
  • Nogi – zakup komody na wysokich nóżkach znacznie ułatwi sprzątanie. Dzięki temu będziesz mógł umyć się pod meblem bez konieczności jego niepotrzebnego przesuwania. Nogi pojawiają się również w różnych rozmiarach, w zależności od tego czy będą one większe czy mniejsze mogą dodać, bądź oddać elegancji danemu miejscu.
  • Funkcja cichego zamykania – warto zwrócić na to uwagę, jeśli w Twojej rodzinie są małe dzieci; dzięki niej nie będą one budzić wszystkich innych, gdy będą głośno otwierać lub zamykać szuflady!
  • Podświetlenie LED – jest to nieszablonowy sposób na ozdobę i rozjaśnienie przestrzeni pokoju. Nadal dość rzadko spotykane rozwiązanie może zmienić żywot najbardziej uniwersalnych mebli.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Karolina Grabowska

Materiał źródłowy: dladomatora.pl, mebline.pl. meblobranie.pl, mirjan24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.