Kto może dostać wezwanie na ćwiczenia wojskowe? Oto lista zawodów pożądanych w polskiej armii

Polska armia obecnie aktywnie poszukuje specjalistów, których obecność w jej szeregach wniesie do walki nowe technologie. Osoby te mogą pomóc w tworzeniu nowych zaawansowanych broni, jak również zapewnić jakość obsługi istniejącego sprzętu. Uwaga! Nawet kobiety będą musiały liczyć się z ewentualnym przydziałem do polskiej armii.

Powołanie do służby przedstawicieli konkretnych zawodów związane jest z dużym zapotrzebowaniem na żołnierzy posiadających dodatkowe specjalistyczne umiejętności, związane z najbardziej przydatnymi w wojsku dziedzinami. Na liście takich zawodów znaleźli się nawet przedstawiciele branży IT. Sprawdź, jakie zawody są obecnie najbardziej poszukiwane w polskim wojsku!

Rekordowa liczba powołań do wojska w 2023 r.

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało liczbę żołnierzy, którzy zostaną powołani, oraz tych, którzy będą służyć w rezerwach. W sumie powołanych zostanie 250 tys. żołnierzy rezerwy, pod warunkiem, że nie ukończyli 55 lat lub pełnią jakiejś ważnej funkcji. Przykładowo wezwania unikną: wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni. Co ciekawe, w latach 2009-2012 nie powołano ani jednego rezerwisty.

Co z wynagrodzeniem?

Wojsko wypłaca rezerwiście dzienne uposażenie, które wynosi kwotę 129,96 zł za każdy dzień służby dla szeregowego. Podstawowy okres ćwiczeń trwa do 90 dni, ale w razie potrzeby może zostać przedłużony. Rezerwista, który nie stawi się bez ważnego powodu, naraża się na areszt lub grzywnę.

Zgodnie z wyrokiem WCR w Rybniku, jeżeli dzienna stawka utraconego wynagrodzenia przekracza dzienną stawkę uposażenia rezerwista, który nie otrzymał od pracodawcy wynagrodzenia za okres przeszkolenia wojskowego, ma prawo do świadczenia rekompensacyjnego. Rezerwista otrzyma za każdy dzień służby 1/22 sumy otrzymanego miesięcznego wynagrodzenia brutto lub dochodu. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą przyjmuje się dochód z miesiąca poprzedzającego ćwiczenia. Obowiązuje jednak górna granica wypłat. Stawka dziennego świadczenia nie może przekroczyć 1/22 dwuipółkrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w roku poprzedzającym wykonanie ćwiczenia.

/Obraz autorstwa aleksandarlittlewolf na Freepik

Lista zawodów pożądanych w polskiej armii

  1. Informatycy
  2. Kierowcy zawodowi
  3. Weterynarze
  4. Psycholodzy
  5. Analitycy medyczni
  6. Ratownicy medyczni
  7. Radiolodzy
  8. Diagności laboratoryjni
  9. Teleinformatycy
  10. Nawigatorzy
  11. Tłumacze
  12. Piloci
  13. Pielęgniarki
  14. Lekarze
  15. Rehabilitanci

_______________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: MaciejBednarek, Pixabay

Materiał źródłowy: przemysl.naszemiasto.pl, businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.