Ogromna dziura w środku miasta wciąga lecące nad nią helikoptery!

Wyobraź sobie dziurę większą niż City of London, głębszą niż najgłębsza część oceanu i trzy razy dłuższą niż Empire State Building. Tak właśnie wygląda rosyjska kopalnia w Mirnym na dalekiej wschodniej Syberii . To największa dziura, jaką kiedykolwiek zrobiła ludzkość. Wielki krater widoczny jest z kosmosu i tworzy własne prądy powietrzne, które zasysają przelatujące nad nim helikoptery.

Ogromna dziura w środku miasta – skąd się wzięła?

Na krawędzi dziury (kopalni) wybudowano miasto Mirnym, leżące we wschodniej Syberii. Kopalnia ta jest największą kopalnią diamentów w Rosji i jedną z największych na świecie. Jej krater ma 525 metrów głębokości i około 1200 metrów średnicy, a widać go z kosmosu. Jej ogrom obrazuje fakt, że droga dla ciężarówek i sprzętu do wnętrza kopalni, wykuta w zmarzlinie i skałach, ma ponad 10 km, a na jej pokonanie potrzeba dwóch godzin.

Spekulacje na temat możliwej obecności diamentów we wschodniej Syberii pojawiły się w latach 30. XX wieku i właśnie wtedy dotarły do Józefa Stalina. Po II wojnie światowej zablokowano ZSRR możliwość kupowania diamentów za granicą w celach przemysłowych, więc przywódca polecił wówczas zbadać możliwość uruchomienia wydobycia we własnym kraju. W 1957 roku pod jego nadzorem rozpoczęto wydobycie na masową skalę.

Po upadku ZSRR kopalnia przeszła w ręce prywatnego przedsiębiorstwa Ałrosa. Firma zaprzestała eksploatacji odkrywkowej w 2004 roku. Do 2011 roku w okolicach kopalni drążono chodniki, dochodząc do głębokości 1220 m. Kopalnię całkowicie zamknięto w 2011 roku. Jej dno zakryto warstwą gruzu o grubości grubości 45 metrów i kolejno zalano wodą w celu ustabilizowania.

Kopalnia w Mirnym to także najdroższa dziura na świecie!

Przez wszystkie lata funkcjonowania kopalni wydobyto z ziemi diamenty o łącznej wartości około 15 miliardów złotych.

Największy diament wydobyto w tej kopalni 23 grudnia 1980 r. Miał 342,5 karata i ważył 68 gramów.

Mimo, że kopalnia zamknięta jest od 2011 roku, to nadal dzierży rekord jako najbardziej dochodowa kopalnia na świecie. Przed zamknięciem przynosiła szacunkowo 600 milionów dolarów rocznie.

Ogromny krater na Syberii wciąga helikoptery

Nad kopalnią zakazano lotów śmigłowców, gdyż były kilkakrotnie zasysane z powodu prądów powietrznych, które tworzą się nad ogromną dziurą. W przeszłości doszło tam do kilku katastrof. Dostęp do kopalni jest utrudniony ze względu na jej zamknięcie, a wejście do miasteczka wymaga specjalnej przepustki.

„Rosyjskie władze cały czas pilnują, by do Mirnego nie przyjeżdżali niepowołani ludzie. By wjechać do miasta, potrzeba mieć specjalne zezwolenie. Podobnie, by zbliżyć się do samej kopalni” – informuje „Daily Mail”.

_______________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęć: gelio.livejournal.com

Materiał źródłowy: antyradio.pl, smartage.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.