Płyta gazowa czy indukcyjna – która bardziej się opłaca?

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kucharzem, czy dopiero zaczynasz. Prawdopodobnie używasz swojej płyty grzewczej prawie codziennie. To obowiązkowy sprzęt w każdej kuchni. Korzystają z niego nawet osoby, które niewiele gotują – na przykład do zagotowania wody na herbatę.

Do niedawna w polskich domach najczęściej spotykane były płyty gazowe, ale z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się płyty indukcyjne.

Płyta indukcyjna – wady i zalety

Indukcyjne płyty grzewcze wykorzystują siłę magnetyczną do podgrzewania dna umieszczonych na nich patelni. Ponieważ ciepło koncentruje się na niewielkim obszarze, możesz zużywać mniej energii niż w przypadku tradycyjnych płyt. Płyta rozpoznaje wielkość naczynia i dostosowuje powierzchnię grzewczą do powierzchni dna garnka. Znacznie skraca się również czas gotowania (nawet do 30%).

Dodatkowo, używanie płyty indukcyjnej eliminuje jakiekolwiek ryzyko poparzenia się podczas gotowania na niej – jej powierzchnia nie nagrzewa się podczas gotowania. Dzięki temu sprzątanie po posiłkach jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych kuchenek – kawałki jedzenia spadające na jej powierzchnię podczas gotowania nie przypalają się i nie przywierają do niej. Nie musimy się też martwić o osady, które tworzą się w wyniku długotrwałego użytkowania kuchenki gazowej. Ponadto przypadkowe włączenie płyty indukcyjnej nie spowoduje jej nagrzania, jeśli na blacie nie stoi odpowiedni garnek!

Płyty indukcyjne mają kilka wad. Najważniejszą z nich jest wysoki koszt płyt indukcyjnych. Jeśli chcesz zainwestować w wysokiej jakości płytę grzewczą, musisz liczyć się z wydatkiem co najmniej 2500 złotych. Do tego dochodzi koszt specjalnych garnków wykonanych ze stali ferromagnetycznej – zwykłe garnki nie nadają się do gotowania z płytą indukcyjną. Kolejną wadą płyt indukcyjnych jest ich sposób działania! Płyty indukcyjne podczas gotowania wytwarzają pole elektromagnetyczne – karta kredytowa położona obok takiej płyty może ulec rozmagnesowaniu. Z tego powodu korzystanie z płyt indukcyjnych nie jest zalecane dla osób z rozrusznikiem serca. Producenci zapewniają jednak, że wytwarzane pole nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka.

Płyta gazowa – plusy i minusy

/Obraz PublicDomainPictures z Pixabay

Wiele osób uważa, że gotowanie nad otwartym płomieniem nadaje potrawom lepszy smak niż gotowanie na płycie elektrycznej. Może to być prawdą, , ponieważ większość restauracji na całym świecie korzysta wyłącznie z płyt gazowych. Płyta ta to także idealne rozwiązanie dla osób, które mają starą instalację elektryczną bez odpowiedniego przydziału mocy. Sprawdza się również w miejscach, gdzie często występują awarie prądu, ponieważ jej działanie nie jest uzależnione od dostępu do energii elektrycznej. Na dodatek można na nim smażyć lub brązowić produkty nad płomieniem, jak również w razie potrzeby całkowicie je przypalić! Sama płyta gazowa jest znacznie tańsza od indukcji. Jej ceny zaczynają się od 400 złotych wzwyż.

Największą wadą gazowych płyt kuchennych jest niebezpieczeństwo. Płomień gazowy jest znacznie gorętszy niż w przypadku cewki elektrycznej lub płyty indukcyjnej, więc istnieje większe ryzyko poparzenia się podczas korzystania z niej. Trzeba też bardzo uważać, aby nie pozostawić płyty bez nadzoru podczas gotowania lub zapalania płomienia.

Kolejną wadą płyt gazowych jest utrzymanie ich w czystości. W przypadku płyty elektrycznej lub indukcyjnej wystarczy przetrzeć szklany panel. Z kolei płyta gazowa ma ruszty i palniki, które mogą być trudne do czyszczenia. Oddzielne ruszty emaliowane ułatwiają pielęgnację, a szklaną powierzchnię można szybko pozbawić wszelkich śladów gotowania. Poza tym stalowe ruszty wyglądają subtelnie i elegancko, wpływając na design całej płyty. Ponadto są odporne na działanie wysokich temperatur i można je myć w zmywarce.

Która bardziej się opłaca?

Jeśli chodzi o koszt zakupu, to płytę gazową możemy kupić już za 400 złotych, natomiast ceny płyt indukcyjnych zaczynają się od około 1000 złotych. Płyty gazowe są zdecydowanie tańszą opcją.

Niestety efektywność płyt gazowych to jedynie 40-50%, czyli połowa wytwarzanego ciepła ucieka. Jednak w przypadku płyt indukcyjnych, ich sprawność szacuje się na 85-95%. Płyty indukcyjne są w znacznym stopniu efektywniejsze.

Jeżeli nie gotujemy zbyt często, nawet mimo ostatnich podwyżek cen za gaz, przygotowywanie potraw na płycie gazowej jest tańszą opcją. Eksperci uspokajają, że nawet jeśli stawki za gaz wzrosną jeszcze bardziej, to i tak będą niższe niż ewentualne podwyżki cen prądu.

Natomiast jeśli spędzamy w kuchni więcej niż godzinę dziennie, warto zainwestować w zakup płyty indukcyjnej. Jej efektywność na dłużą metę jest zdecydowanie większa, co przekłada się na oszczędność energii.

_____________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Werner Heiber, Pixabay

Materiały źródłowe: urządzamy.pl, buisnessinsider.com, kernau.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.