Pogorszenie widzenia to wynik starzenia się organizmu. Leczyć czy zaakceptować?

Pogorszenie wzroku jest naturalną konsekwencją starzenia się. Nie jest to wada wzroku, ale raczej wynik zwiotczenia mięśni, które regulują akomodację oka, czyli jego zdolność do dostosowania się do widzenia przedmiotów w różnych odległościach. Z wiekiem soczewka traci swoją elastyczność i twardnieje, co powoduje problemy z widzeniem z bliska.

Objawy prezbiopi

To fakt: wszyscy się starzejemy. Z czasem naturalny proces starzenia się może spowodować zmiany w naszym wzroku. Jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku jest prezbiopia, czyli związana z wiekiem dalekowzroczność.

Prezbiopia rozwija się, ponieważ soczewka traci swoją elastyczność i staje się mniej zdolna do dostosowania się do bliskich obiektów. Oznacza to, że czytanie, praca przy komputerze i nawlekanie igły mogą z czasem stać się trudniejsze.

Dobra wiadomość jest taka, że prezbiopia nie postępuje tak szybko jak inne rodzaje utraty wzroku. U osób po 40. roku życia utrata jednej czwartej lub połowy dioptrii w ostrości widzenia (jak wyraźnie widzisz przedmioty) zajmuje zazwyczaj około dwóch do trzech lat. Na przykład, jeśli obecnie potrzebujesz -2 dioptrii, aby zobaczyć na odległość 20 stóp to, co widziałaby osoba bez żadnych problemów z widzeniem, to po około dwóch latach będziesz potrzebował -1 dioptrii, aby zobaczyć to, co widziałaby osoba bez żadnych problemów z widzeniem na odległość 20 stóp – i tak dalej.

Ważne jest jednak, aby wszelkie problemy z widzeniem były sprawdzane przez okulistę co najmniej raz w roku, jeśli masz ponad 40 lat. Jeśli zauważysz zmiany w swoim widzeniu lub bóle głowy, natychmiast umów się na wizytę u okulisty.

Obraz autorstwa Freepik

Warto zwrócić uwagę na takie symptomy jak:

• Problemy z wysłaniem wiadomości sms, przeczytaniem drobnego tekstu (np. na etykietach) i innych treści, które znajdują się w małej odległości od oczu,

• Długie czytanie sprawiające ci trudność,

• Oddalanie od siebie książki czy telefonu, tak żeby lepiej dostrzec tekst,

• Po dłuższym czytaniu rozmazywanie się obiektów będących na dalszym planie,

• Potrzeba lepszego oświetlenia,

• Brak ostrości widzenia, ból oczu, głowy, podwójny obraz.

Czynniki sporego ryzyka

Niektóre czynniki mogą zwiększać prawdopodobieństwo w rozwoju starczowzroczności, w tym:

  • długotrwała praca przy komputerze w ciągu dnia – może przyspieszać proces degeneracyjny soczewki i prowadzić do wcześniejszego ujawnienia się starczowzroczności.
  • Dalekowzroczność lub niektóre choroby – takie jak cukrzyca (zwłaszcza źle kontrolowana), stwardnienie rozsiane lub choroby sercowo-naczyniowe – mogą zwiększać ryzyko przedwczesnej starczowzroczności, czyli starczowzroczności u osób poniżej 40 roku życia.
  • Leki. Niektóre leki mogą wpływać na elastyczność soczewki w oku, np.: leki antyhistaminowe, antydepresanty czy leki moczopędne.
  • Zażywanie narkotyków oraz palenie papierosów.
Obraz autorstwa Freepik

Jak leczyć?

Prezbiopii nie można zapobiec. Jedynym sposobem zapobiegania jest zniweczenie jej objawów. Najczęściej zaczynamy od zaopatrzenia się w okulary „do czytania”. Gdy sytuacja się pogorszy, konieczny będzie zakup drugiej pary – do dali.

Możemy też ułatwić sobie życie i sprawić sobie okulary „dwa w jednym”, czyli progresywne, przeznaczone dla osób, które mają problemy zarówno z postrzeganiem bliży, jak i dali. W soczewkach takich okularów znajdują się obszary o różnych mocach – od takich, które zapewniają wyraźne widzenie przedmiotów z bliska, przez odległości pośrednie, po moce przeznaczone do dali. Mogą być stosowane praktycznie przy większości wad wzroku – zaawansowane technologie optyczne pozwalają na uwzględnienie indywidualnych parametrów pacjenta.

Zachowanie widzenia jest możliwe nawet wtedy, gdy nasze oczy zostały zaatakowane przez jaskrę – Podczas konsultacji optyk opracowuje indywidualny profil widzenia, który w połączeniu z najbardziej zaawansowaną technologią projektowania i wytwarzania zapewnia stworzenie unikalnych soczewek progresywnych na zamówienie, które gwarantują niezwykle ostre komfortowe naturalne widzenie mówi Sylwia Kijewska optometrysta Hoya.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.