Pojazdy uprzywilejowane na drodze. Czy wiesz jak prawidłowo ustąpić im pierwszeństwa?

Czy kiedykolwiek utknąłeś w korku i zastanawiałeś się, ile czasu zajmie służbom ratunkowym dotarcie do Twojej lokalizacji? Aby pojazdy uprzywilejowane, takie jak karetka lub strażacy mogli dotrzeć na miejsce wezwania jak najszybciej, reakcja kierowców jest kluczowa. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo ustępować miejsca pojazdom uprzywilejowanym. Jakiej kary można się spodziewać za niepoprawne wykonanie tej czynności na drodze?

Pojazdy uprzywilejowane na drodze – najważniejsze zasady

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać widząc pojazd ratunkowy jest to, aby nie wpadać w panikę. Pierwszą zasadą ustępowania miejsca pojazdom służb ratunkowych jest upewnienie się, że znajdujesz się w pozycji, w której możesz bezpiecznie zjechać na pobocze, bez narażania siebie lub innych na niebezpieczeństwo.

Drugim krokiem jest użycie reflektorów i świateł awaryjnych. To ostrzega wszystkich kierowców, którzy mogą być za Tobą, że zbliża się pojazd ratunkowy. Daje to również znać innym kierowcom, że mogą bezpiecznie zjechać na pas obok, aby pojazd mógł szybciej przejechać.

/Obraz autorstwa montypeter na Freepik

Jeśli jedziesz drogą o wielu pasach, najlepszą praktyką jest nie tylko zwolnienie i przesunięcie się jak najdalej, ale także pozostanie za innym samochodem, aby nie blokować innych pasów i nie zakłócać płynności ruchu.

Prawo o ruchu drogowym jasno określa, że podstawowym obowiązkiem kierowców jest ułatwienie przejazdu karetce pogotowia, straży pożarnej lub policji na sygnałach. Czasem więc ułatwienie to będzie polegało na zmniejszeniu prędkości i zjechaniu do prawej krawędzi jezdni. Czasem również na wykonaniu tzw. korytarza życia. Innym razem na zjechaniu z drogi i zatrzymaniu się, to wszystko zależy jednak od sytuacji w której się znajdujemy. Ponadto warto pamiętać, że w terenie zabudowanym nie można wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego.

Pojazdy uprzywilejowane – co to takiego?

Należy pamiętać, że nie każdy radiowóz czy wóz strażacki kwalifikuje się jako pojazd ratunkowy. Aby otrzymać ten status, muszą one emitować sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych, jednocześnie emitować sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, a na dodatek poruszać się z włączonymi światłami mijania lub drogowymi.

Jakich mandatów można się spodziewać?

Niewłaściwe zachowanie wobec pojazdu służb ratunkowych zagrożone jest mandatem karnym. Wysokość mandatu zależy od tego, jakie wykroczenie popełni kierowca, oto lista:

  • Wykraczanie na korytarz życia lub utrudnianie przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez korytarz życia – mandat od 500 do 2500 zł.
  • Nawracanie pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym – mandat w wysokości 1.000 zł (recydywa 2.000 zł) i 3 punkty karne (od września 2022 roku 6 punktów karnych)

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: rawpixel.com

Materiał źródłowy: chorzow.policja.gov.pl, moto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.