Pomorskie. Ciało noworodka znaleziono w zamrażalce

Ciało noworodka, znaleziono w niedzielę 6 listopada, w jednym z mieszkań w Stanowie. Z pewnych źródeł wiadomo, że chłopczyk urodził się zdrowy i zdolny do życia. Wstępne wyniki sekcji zwłok mówią o tym, że na jego ciele znaleziono rany kłute. Przyczyną śmierci był wstrząs krwotoczny.  Matką jest 16-latka.

Do wstrząsającego odkrycia doszło w ostatni weekend w miejscowości Stanowo, obok Dzierzgonia. W tamtej chwili policja nie informowała o szczegółach zdarzenia. Dziennikarze śledczy ustalili bowiem, że matką dziecka, miała być 16-latka. Według stacji Radio Gdańsk, nastolatka źle się poczuła. Matka dziewczyny zabrała ją do lekarza. Na konsultacji medycznej, okazało się, że pacjentka była w ciąży. Wtedy dziewczyna przyznała się i powiedziała, że niedawno urodziła bądź poroniła.

Chłopiec urodził się żywy

Polsat News podaje, że na Pomorzu mogło dojść do morderstwa. Jak wynika z sekcji zwłok, chłopiec urodził się żywy. Stacja podała, że eksperci znaleźli na ciele rany kłute zadane ostrym narzędziem.

 „Bezpośrednią przyczyną śmierci był wstrząs krwotoczny wynikły z powodu obrażeń. Poród nastąpił około tygodnia przed odnalezieniem zwłok” – powiedziała Polsat News Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Co z matką dziecka?

Prokuratura w Kwidzynie przekazała do Sądu Rodzinnego i Nieletnich wszystkie materiały dotyczące nieletniej matki, która rzekomo zabiła swojego noworodka. Prokuratorzy oskarżają dziewczynę o popełnienie zabójstwa. Ponadto wystąpili z wnioskiem o przesłuchanie jej w charakterze sprawcy zbrodni i umieszczenie w ośrodku dla nieletnich.

Sąd ma też ocenić, czy dziewczyna zabiła dziecko w szoku poporodowym, czy działa świadomie.

Prokurator wniósł o to, by w przypadku uznania, że nieletnia dopuściła się zabójstwa, sąd zdecydował, czy będzie mogła odpowiadać jak osoba dorosła.

Śledztwo w sprawie zdarzenia jest nadal prowadzone, zabezpieczane są dowody.

Jakie kary obowiązują młodocianego zabójcę?

W prawie karnym „młodociany” oznacza osobę niepełnoletnią. Uważa się, że osoby powyżej 15 roku życia, które popełniły morderstwo, mogą odpowiadać jak osoba dorosła, jeżeli przemawiają za tym okoliczności sprawy, stopień rozwoju sprawcy, jego warunki osobiste, a w szczególności, gdy uprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się nieskuteczne. Kara wymierzona przez sąd nie może przekroczyć dwóch trzecich maksymalnych środków przewidzianych za przestępstwo, można też zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

______________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Pixabay, Pexels.com

Materiały źródłowe: PAP.pl, wiadomości.wp.pl, rmf24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.