Prognozy cen materiałów budowlanych – wiemy czego się spodziewać!


Branża budowlana przeżywa załamanie. Eksperci przeanalizowali ceny materiałów budowlanych i projektów deweloperskich, a także koszt budowy domu jednorodzinnego i usług wykończenia nieruchomości w trzecim kwartale 2022 roku. Doszli do niepokojącego wniosku: materiały budowlane drożeją lub ich ceny się stabilizują, ale w branży wciąż panuje zastój.

Co z cenami do końca 2022 roku?

Eksperci przewidują pewną stabilizację cen materiałów budowlanych do końca roku. To dobra wiadomość, bo ich wzrost jest wskazywany jako jedna z głównych barier w działalności firm budowlanych. I ostatnie dane to potwierdzają. Już piąty miesiąc z rzędu w tym roku (rok do roku) ceny materiałów budowlanych charakteryzują się niższą dynamiką wzrostu. Z poziomu 34% w maju, w październiku – podobnie jak we wrześniu, ich dynamika była o 12 kresek niższa i wyniosła 22%. Stabilizacja cen będzie jednak tylko chwilowa.

Głównym tego powodem jest znaczny spadek popytu, spowodowany spowolnieniem gospodarczym i zmniejszeniem aktywności inwestycyjnej. Ponadto zmniejszyło się zapotrzebowanie na nowe mieszkania, co wpływa zarówno na stronę podażową, jak i popytową rynków materiałów budowlanych.

Oprócz tych czynników, ekonomiści uważają, że do spadku cen mógł przyczynić się jeszcze jeden wskaźnik: wzrost konkurencji między producentami. W wyniku tego, jak w ubiegłym roku Rosja wprowadziła cła antydumpingowe na chińskie towary.

Ceny materiałów budowlanych od stycznia do października 2022 roku wzrosły średnio o 26% w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. Wzrost ten dotyczy wszystkich grup towarowych.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie full-shot-woman-holding-placard-1024x682.jpg

Prognoza na 2023

Od kilku miesięcy, polskie firmy budowlane borykają się z rzeczywistością rosnących cen materiałów. Obecnie można odnotować nieco dłuższe okresy stabilności, ale producenci materiałów budowlanych już zapowiadają, że w 2023 roku ceny wzrosną średnio o blisko 20%.

Przyczyna? Rosnące koszty energii i transportu. Te ostatnie do tej pory były elementem realizacji zamówień. Teraz, poprzez wzrost cen paliw, stanowi już nawet 20% kosztów materiałów budowlanych. Ale zdecydowanie najszybciej rosną koszty zatrudnienia. Systematyczny wzrost wynagrodzeń przekłada się na wzrost cen za metr kwadratowy wykonanej elewacji.

Ceny surowców

Branża budowlana przeżywa bezprecedensowy okres wzrostu. Stoi też przed poważnym wyzwaniem: rosnącymi cenami materiałów budowlanych.

Obecnie znacznie większe znaczenie przypisuje się nieprzewidywalnym ruchom cen towarów, zwłaszcza surowców energetycznych. Perspektywy wzrostu cen kontraktów terminowych na energię elektryczną z dostawą w 2023 roku, które jeszcze trzy miesiące temu wskazywały na okrągłą wycenę 1 000 zł/MWh, obecnie sięgają już 2 500 zł/MWh. Tymczasem udział energii w produkcji materiałów budowlanych liczony jest w dziesiątkach procentów, a w przypadku cementu może sięgać nawet połowy całkowitych kosztów jego produkcji.

Dlatego cement i wapno nadal zajmują pozycję jednego z trzech liderów podwyżek cen materiałów budowlanych, zaraz po ociepleniach oraz ścianach i kominach. Szanse na zatrzymanie podwyżek tej strategicznej dla budownictwa grupy towarowej, jak i szeregu innych, są w przewidywalnej przyszłości jedynie iluzoryczne. W tej sytuacji bardzo trudno wyobrazić sobie dalszy trwały spadek.

_______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęć: Freepik

Materiał źródłowy: mojafirma.infor.pl, muratorplus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.