Domy szkieletowe zyskują na popularności w Polsce. Poznaj ich najważniejsze zalety

Czym jest budownictwo szkieletowe? Domy w technologii szkieletu drewnianego cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Wiele osób twierdzi, że jest to ciekawa alternatywa dla klasycznego budownictwa murowanego. Aby jednak zrozumieć, dlaczego tak wiele osób decyduje się na tę technologię budowy domu, musimy dowiedzieć się więcej o korzyściach, jakie oferuje.

Czym są domy szkieletowe?

Dom szkieletowy to konstrukcja, która swoją nazwę otrzymuje od szkieletu, który wykonany jest z drewnianych belek. W celu zapewnienia odpowiednich warunków do życia, szkielet wypełnia się materiałami izolacyjnymi oraz ścianami. Montaż na miejscu odbywa się najczęściej przy użyciu prefabrykatów, które są transportowane w gotowych do montażu częściach. Zastosowane w nich rozwiązania technologiczne sprawiają, że są trwałe i piękne. Do budowy ich szkieletu wykorzystuje się wysokiej jakości drewno o klasie wytrzymałości C24, które jest suszone komorowo, czterostronnie strugane i fazowane.

Najważniejsze zalety domów szkieletowych

Konstrukcje szkieletowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Wynika to przede wszystkim z ich szczególnych zalet. Budowa domu szkieletowego zajmuje znacznie mniej czasu niż w przypadku klasycznych budynków murowanych i generuje niższe koszty. Również dzięki temu, że realizowana jest w większości z elementów prefabrykowanych, może być prowadzona niezależnie od pory roku. Ponadto ten rodzaj budownictwa dobrze odpowiada na aktualne trendy, takie jak zrównoważony rozwój i energooszczędność.

Oprócz tego za decyzją o budowie domu szkieletowego przemawia także:

  • łatwa możliwość rozbudowy konstrukcji wraz z czasem, 
  • doskonały mikroklimat panujący we wnętrzach, 
  • wysoka efektywność energetyczna budynków wykonanych w tej technologii, przekładająca się na niskie koszty ich użytkowania, 
  • możliwość jej zrealizowania nawet w przypadku trudnych warunków gruntowych, związanych z jego dużym spadkiem czy słabą nośnością,
  • stabilność konstrukcji,
  • brak konieczności zlecania realizacji prac różnym fachowcom, tego typu konstrukcje wykonywane są bowiem najczęściej przez jedną firmę. 

Dom szkieletowy czy murowany?

Domy o konstrukcji szkieletowej są tańsze i szybsze w montażu niż murowane. Mimo, że są to cieńsze ściany, mają dobry współczynnik przenikania ciepła. Cechą charakterystyczną takich domów jest niska akumulacja ciepła, co oznacza, że można je bardzo szybko nagrzać. Ze względu na solidne ściany i masę termiczną, domy murowane bardzo dobrze zatrzymują ciepło zimą. Latem również chronią wnętrza przed ekstremalnymi upałami.

Ściany zewnętrzne domów szkieletowych dość dobrze izolują hałasy z zewnątrz. Drewniane stropy, które znajdują się w tego typu domach mogą być jednak dość głośne, zwłaszcza jeśli ktoś chodzi po piętrze nad nami. Stropy żelbetowe znacznie lepiej pochłaniają dźwięki uderzeniowe, ale przenoszą wiele dźwięków powietrznych, takich jak odgłosy rozmowy czy włączonego radia.

Ile kosztuje budowa domu w technologii szkieletowej?

Według obowiązujących cen w 2022 roku, w przypadku stanu surowego zamkniętego, gdzie za wykończenie wnętrz odpowiada inwestor, koszty budowy wyniosą od ok. 1600-2300 zł za m2. Jeśli zdecydujemy się na wykończenie domu do stanu deweloperskiego, będzie to koszt nieco większy – od 2600-2800 zł za m2.

_______________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Freepik

Materiał źródłowy: budownictwo.pl, muratordom.pl, wpwinvest.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.