Promienniki ciepła na podczerwień, czyli lampy grzewcze i ich budowa, działanie i zastosowanie

Zachowanie przyjemnego ciepła, zwłaszcza podczas chłodnych wieczorów spędzonych na tarasie lub w ogrodzie, jest niezwykle ważne. Chcąc zapewnić sobie komfort cieplny przy jednoczesnym dbaniu o naturalne środowisko, warto postawić na promienniki podczerwieni, które równomiernie rozprowadzają ciepło.

Promiennik ciepła pozwala na ogrzanie powierzchni, dzięki czemu panele cieplne sprawdzą się w niemal każdym miejscu.

Promienniki podczerwieni – zastosowanie

Ogrzewanie podczerwienią służy przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń oraz innych przestrzeni, zarówno tych na zewnątrz jak i wewnątrz. Promiennik podczerwieni emitują promienie wytwarza ciepło ogrzewające nie powietrze, jak w przypadku rozwiązań konwekcyjnych, a przedmioty i istoty znajdujące się w zasięgu jego promieniowania. Oznacza to, że energia cieplna nie zostaje zatrzymana w powietrzu, a przebiega bezpośrednio przez osoby lub przedmioty w obszarze działania urządzenia.

Promieniowanie podczerwone wykorzystuje się w:

  • ogrzewaniu pomieszczeń w domu takich jak łazienka, kuchnia, sypialnia, ale również warsztat, garaż lub pralnia,
  • ogrzewaniu obiektów komercyjnych, do których zaliczyć można sklepy, hotele, restauracje oraz powierzchnie handlowe,
  • ogrzewaniu obiektów przemysłowych typu hale produkcyjne lub magazyny,
  • dogrzewaniu otwartych przestrzeni, na których przebywają ludzie, mogą to być altany, tarasy lub ogródki zimowe.

Ogrzewanie na podczerwień pozwala osiągnąć komfort cieplny szybko i stosunkowo tanio. To energooszczędny, bezpieczny sposób na domowe ogrzewanie.

Czy wykorzystanie promiennika do ogrzania pomieszczenia może być szkodliwe?

Wykorzystanie promienników na podczerwień do ogrzania domu lub biura, bywa dla wielu osób rzeczą niemożliwą do zrozumienia, ponieważ wierzą oni, że system ten związany jest z licznymi szkodliwymi działaniami. Nic jednak bardziej mylnego. Oddziaływanie jakie wytwarzają promienniki ciepła porównać można do promieni, którymi ogrzewa słońce. Co ciekawe, ten sam rodzaj promieniowania podczerwieni, z którym możemy się spotkać w naturze, znajduje swoje zastosowanie w panelach grzewczych.

Tworząc nowoczesne promienniki, producenci stawiają na przyjazne dla człowieka i efektywne rozwiązania, takie jak naturalne ciepło pochodzące z promieni podczerwonych.

Elektryczne promienniki podczerwieni – jak działają

Promiennik ciepła emituje promienie podczerwone, które są wydzielane pod wpływem rozgrzanej grzałki urządzenia do wysokiej temperatury, wynoszącej ponad kilkaset stopni. Do najbardziej znanych modeli promienników, zaliczyć można te zasilane energią elektryczną.

Warto wspomnieć, że tradycyjne grzejniki należące do ogrzewania konwekcyjnego, podczas swojej pracy ogrzewają przede wszystkim powietrze, które następnie wprowadzane jest w ruch. Zapewnienie komfortu cieplnego za pomocą tej metody bywa szkodliwe dla wielu osób, ponieważ wiąże się ze wzniesieniem kurzu i alergenów. Ogrzewanie konwekcyjne nierównomiernie rozkłada energię cieplną w pomieszczeniu, przez co można odczuć różnicę temperatur i przy okazji wysusza mocno powietrze. Natomiast promienniki ciepła pozbawione są wszystkich tych wad. 

Promiennik podczerwieni i jego najważniejsze zalety

Promienniki podczerwieni cechuje wysoka efektywność energetyczna. W praktyce oznacza to, że dostarczana energia elektryczna, która pochodzi z innego źródła, jest zamieniana niemal w całości na energię grzewczą. Co istotne proces ten odbywa się przy minimalnych stratach ciepła, dzięki czemu promienniki uznawane są za rozwiązania energooszczędne. Promienniki podczerwieni to również rozwiązanie niezwykle ekonomiczne, ponieważ ich wykorzystanie pozwala na obniżenie rachunków, przy równoczesnym zachowaniu dużej efektywności ogrzewania.

Kolejną zaletą promienników jest fakt, że można je kupić w naprawdę przystępnej cenie. Oprócz tego, warto również wspomnieć o:

  • szybkim i równomiernym nagrzaniu,
  • uniwersalnym zastosowaniu,
  • możliwości ogrzania dużej powierzchni,
  • działaniu bez skomplikowanej infrastruktury,
  • ekologicznym i bezpiecznym sposobie ogrzewania bez emitowania szkodliwych spalin,
  • niskim poborze energii,
  • bezpieczeństwie użytkowania,
  • mobilności urządzenia. 

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.